FESTOOL SSB 90/OSC/DIA diamond saw blade - 204414
98.95 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Benefits of Diamond Saw Blade
  • Durable: Extremely robust and long-lasting due to the premium-quality diamond coating.
  • Convenient: Simple and tool-free saw blade replacement allows you to get back to work quickly.
  • Versatile: Perfect for cutting joints in marble, epoxy resin, trass, hard epoxy, and cement.
Product description
Precise separating and cleaning.
  • Extremely durable and robust thanks to premium-quality diamond coating
  • Simple and tool-free saw blade replacement allows you to continue working quickly
  • Possibility of direct extraction for healthy working in the system
Ideally suited for
  • Suitable for cutting joints in marble, epoxy resin, trass, hard epoxy and cement
  • For OSC 18
Key features according to our expert
  • Diameter: 90 mm
  • Connection type (machine): StarlockPlus
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549334416
  • Supplier number: FESTOOL 204414
Diameter
90 mm
Connection type (machine)
StarlockPlus
Diameter of the saw blade
90.00 mm
Cutting width
1.20 mm